Nasze tkaniny

To jasne, że pościel dziecięca musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Miękka bawełna satynowa, naturalny i delikatny len oraz wyjątkowa bawełna Pima to tkaniny, na które postawiliśmy w pościeli Tindi. Wiemy, że jeśli dziecko nie będzie miało odpowiednich warunków, nie będzie spało spokojnie. A dobry sen niemowlaka to jednocześnie dobre samopoczucie rodziców.

Bawełna Pima

Pima to odmiana bawełny przez wielu uznawana za najlepszą na świecie. Jest to z pewnością jeden z najdelikatniejszych w dotyku, a jednocześnie najtrwalszych rodzajów bawełny. Jej wyjątkowo długie włókna sprawiają, że tkanina z bawełny Pima jest bardziej miękka i lśniąca w porównaniu do zwykłej bawełny. Jest również bardzo wytrzymała i odporna na zużycie. Tkanina ta jest lekka, a zarazem posiada świetne właściwości termoregulacyjne. Oddycha razem z maluchem dając komfort spania w gorące dni, jednocześnie zapewniając odpowiednio dużo ciepła w chłodniejszych okresach.

Bawełna Pima to świetny wybór na pościel dla niemowlaka. Z tego rodzaju bawełny powstają również dziecięce ubranka. Często można przeczytać, że Pima jest bawełną organiczną. I faktycznie sposób jej uprawy oraz zbiorów powoduje, że może być za taką uznawana. A co to znaczy, że bawełna jest organiczna? Tkaniny organiczne różnią się od zwykłej tkaniny bawełnianej procesem produkcji. Już na wczesnym etapie unika się stosowania środków chemicznych i sztucznych nawozów. Bawełna uprawiana jest w naturalnych warunkach, a zbiory na plantacjach odbywają się z poszanowaniem środowiska i praw ludzi tam pracujących. Można więc powiedzieć, że produkcja bawełny organicznej odbywa się w ekologiczny sposób. Dlatego wymiennie funkcjonuje również określenie bawełny ekologicznej.

Obecnie bawełna Pima (ang. Pima cotton) uprawiana jest głównie w Peru i Stanach Zjednoczonych. To z tymi krajami jest zwykle kojarzona. Jej plantacje zlokalizowane są jednak również w Australii i Izraelu. Nazwa „bawełna Pima” oznacza bawełnę o bardzo długich włóknach – tzw. ELS (ang. Extra Long Staples). Włókna tej bawełny muszą mieć co najmniej 34,925 mm długości, a żeby takie były powinny być uprawiane tylko w specyficznych warunkach klimatycznych. Dlatego bawełna Pima stanowi jedynie niewielki procent światowej produkcji bawełny oraz jest tak pożądana i trudna w zdobyciu. W USA to tylko ok. 3% produkcji.

Bawełna satynowa

Bawełna o satynowym splocie urzekła nas swoją miękkością. W przypadku pościeli dla dzieci jest to bardzo istotne. Produkowana w Polsce tkanina spełnia wymagania najmłodszych użytkowników zarówno pod względem bezpieczeństwa (certyfikat Oeko-Tex Standard 100), jak i walorów użytkowych. Jest niezwykle miła w dotyku i delikatna. Satynowy splot włókien 100% bawełny dodatkowo powoduje, że tkanina wygląda dużo szlachetniej i świetnie pasuje do eleganckich dziecięcych wnętrz.

Ważne, by nie mylić bawełny satynowej i satyny. Są to różne materiały, a uwzględniając powszechne postrzeganie tkanin „satynowych” tych różnic, robi się jeszcze więcej. Satyna często kojarzy się ze śliskim, zimnym i nierzadko sztucznym materiałem. Jest to jednak błąd, który wpływa również na odbiór bawełny satynowej. Bawełna satynowa to tkanina o satynowym splocie wykonana ze 100% bawełny. Splot tkaniny to nic innego jak sposób przeplatania się pojedynczych nitek. Ten rodzaj splotu pozwala na uzyskanie gładkiej i delikatnej faktury materiału. Może ona sprawiać wrażenie nieco bardziej połyskującej od zwykłej tkaniny bawełnianej. Na pewno jednak nie jest to śliski i błyszczący materiał. Wręcz przeciwnie.

Satyna natomiast to rodzaj atłasu, który może być wykonany z różnych materiałów. Zarówno sztucznych, poliestru, jak i naturalnych, jak bawełna czy jedwab. Ten sposób wytworzenia tkaniny decyduje o tym, że z jednej strony jest ona śliska i błyszcząca, a z drugiej matowa. O nazewnictwie, szczególnie z punktu widzenia osoby nieposiadającej szerokiej wiedzy o materiałach, decydują detale. Inny splot tego samego materiału może spowodować, że będziemy mieli do czynienia z tkaniną bawełnianą, bawełną satynową, satyną lub popeliną.

Bawełna satynowa ma w sobie wszystkie zalety standardowej naturalnej bawełny. Jest przewiewna, lekka i nie uczula. To sprawia, że jest praktyczna i wytrzymała. Dodatkowo jest uniwersalna, nadaje się na każdą porę roku, doskonale sprawdzając się w upalne dni, jak i chłodne zimowe noce. Nie uczula, co jest również istotne w przypadku najmłodszych śpiochów. Jest również wytrzymała i odporna na wysoką temperaturę. Dobrze znosi częste pranie i bez problemu można ją prasować mocno rozgrzanym żelazkiem, dzięki czemu jeszcze skuteczniej pozbywamy się bakterii.

Len

Len, z którego szyjemy pościel, skradł nasze serce swoimi wyjątkowymi właściwościami i delikatnością. Lniane tkaniny oddychają razem z maluchem. Przewiewny materiał w gorące dni pozwala spać spokojnie, a w chłodniejsze utrzymuje odpowiednią temperaturę. Może wchłonąć wilgoć w ilości nawet 20% własnej masy jednocześnie pozostając suchym. Znacząco więc ogranicza rozwój bakterii w pokoju dziecięcym.

Wybór lnianej pościeli dla dziecka to również element naturalnego dbania o zdrowie. Dodatkowo lniana pościel w stonowanych kolorach jest doskonałym dopełnieniem klasycznych wnętrz. Dobrym wyborem będzie również wtedy, gdy chcesz utrzymać pokój dziecka w ekologicznym klimacie.

Historia lnu sięga bardzo dawnych czasów. W zależności od źródła pochodzenia informacji, można szacować, że pierwsze lniane włókna wykorzystywane były do produkcji odzieży już kilka tysięcy lat p.n.e. Najważniejsze jednak, że przez te wszystkie lata był, i nadal jest, wykorzystywany ze względu na swoje właściwości użytkowe, a także zdrowotne. Nie jest to tkanina łatwa i prosta w wytworzeniu, ale jej zalety powodują, że cieszy się ogromną popularnością w przemyśle tekstylnym.

Tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte dość są łatwe w pielęgnacji. Z racji jego odporności na poważne zabrudzenia z reguły wystarcza pranie w pralce w temperaturze 40-60°C. Len można suszyć klasycznie lub w suszarce bębnowej. Nic mu nie będzie. Włókna lniane bardzo dobrze znoszą pranie, a wręcz z każdym kolejnym zyskują na swoich właściwościach. Częste pranie powoduje, że tkanina staje się jeszcze bardziej miękka, gładka i przyjemna w dotyku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl