Len – zalety tkaniny, pielęgnacja

Len, z którego szyjemy pościel, skradł nasze serce swoimi wyjątkowymi właściwościami i delikatnością. Lniane tkaniny oddychają razem z maluchem. Przewiewny materiał w gorące dni pozwala spać spokojnie, a w chłodniejsze utrzymuje odpowiednią temperaturę. Może wchłonąć wilgoć w ilości nawet 20% własnej masy jednocześnie pozostając suchym. Znacząco więc ogranicza rozwój bakterii w pokoju dziecięcym.

Wybór lnianej pościeli dla dziecka to również element naturalnego dbania o zdrowie. Dodatkowo lniana pościel w stonowanych kolorach jest doskonałym dopełnieniem klasycznych wnętrz. Dobrym wyborem będzie również wtedy, gdy chcesz utrzymać pokój dziecka w ekologicznym klimacie.

Historia lnu sięga bardzo dawnych czasów. W zależności od źródła pochodzenia informacji, można szacować, że pierwsze lniane włókna wykorzystywane były do produkcji odzieży już kilka tysięcy lat p.n.e.  Najważniejsze jednak, że przez te wszystkie lata był, i nadal jest, wykorzystywany ze względu na swoje właściwości użytkowe, a także zdrowotne. Nie jest to tkanina łatwa i prosta w wytworzeniu, ale jej zalety powodują, że cieszy się ogromną popularnością w przemyśle tekstylnym.

Zalety lnu

Tkaninę z lnu rozpoznasz już na pierwszy rzut oka. Charakterystyczny wygląd, zagniecenia, delikatne kolory, przywodzą na myśl bliskość natury, relaks i odpoczynek. I nie są to skojarzenia chybione. Badania potwierdzają, że są to tkaniny wyjątkowo przyjazne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska:

  • Na lepszy sen

Len, dzięki właściwościom termoregulacji, wspomaga dobry, spokojny i kojący sen. Lniana pościel w czasie upałów wchłania wilgoć i nadmierne ciepło, a w chłodniejsze dni zatrzymuje ciepło ciała.

  • Dla delikatnej skóry

Lniane tkaniny charakteryzują się wysokimi walorami higienicznymi, nie wywołuje alergii i ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Len charakteryzuje się wysoką absorpcją wilgoci. Może pochłonąć wilgoć w ilości nawet 20% własnej masy jednocześnie pozostając lekkim i przewiewnym. Len może być również prany w wysokiej temperaturze, a nawet gotowany. Dodatkowo możliwość prasowania na gorąco, w temperaturze ok. 200°C zapewnia maksymalną sterylizację.

  • Na długi czas

Tkaniny lniane są bardzo odporne na wysokie temperatury, zabrudzenia i przykre zapachy. To sprawia, że len dobrze znosi częste pranie, jest trwały, a dodatkowo każde kolejne pranie sprawia, że staje się on jeszcze bardziej miękki i delikatny w dotyku.

  • Modny ponadczasowo

Lniane tkaniny nie wychodzą z mody od lat. Najczęściej kojarzą się nam one z letnią odzieżą. Ale bardzo często wykorzystywane są jako elementy wystroju wnętrza, od pościeli, narzut, przez domowe tekstylia w postaci poduszek, zasłon i obrusów, aż po obicia foteli czy kanap. Doskonale sprawdza niemal w każdym pomieszczeniu.

Pielęgnacja lnu

Tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte dość są łatwe w pielęgnacji. Z racji jego odporności na poważne zabrudzenia z reguły wystarcza pranie w pralce w temperaturze 40-60°C. Len można suszyć klasycznie lub w suszarce bębnowej. Nic mu nie będzie. Włókna lniane bardzo dobrze znoszą pranie, a wręcz z każdym kolejnym zyskują na swoich właściwościach. Częste pranie powoduje, że tkanina staje się jeszcze bardziej miękka, gładka i przyjemna w dotyku.

Lniane tkaniny zawsze kojarzą się z charakterystycznymi zagnieceniami. Dodaje to produktom specyficznego charakteru. Jeśli jednak jest konieczność wyprasowania tkaniny, len znosi to doskonale. Może być także prasowany w wysokich temperaturach ok. 200°C. Aby uzyskać dobre efekty i nie męczyć się długo z rozprasowywaniem zagnieceń, można go prasować gdy jest on jeszcze wilgotny.

Aby maksymalnie uprościć sobie dbanie o len, a jednocześnie zapewnić mu długowieczność i trwałość warto stosować kilka porad:

  • Naturalne tkaniny lubią swobodę, więc nie wypełniaj pralki w 100%. Pozwól im w miarę swobodnie przemieszczać się w bębnie.
  • Jeśli pierzesz ręcznie, nie skręcaj za mocno tkaniny, nie szoruj, nie wyciskaj wody z mokrej tkaniny. Pozwól jej spokojnie wyschnąć.
  • Aby unikać zagnieceń najlepiej byłoby suszyć len na płasko. Powieszenie mokrego, ciężkiego materiału na cienkim sznurku może skutkować delikatnym rozciągnięciem włókien, a co za tym idzie trudnymi do rozprasowania zagnieceniami, a w skrajnych przypadkach odkształceniem materiału.
  • Jeśli prasujesz len, najsprawniej zrobisz to gdy będzie jeszcze wilgotny. Suchy też się da prasować, ale zajmuje to zdecydowanie więcej czasu. A spodziewamy się, że nie narzekasz na brak pracy.

 

Zobacz naszą pościel niemowlęcą z naturalnego lnu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl