Bawełna PIMA – zalety tkaniny, pochodzenie

Pima to odmiana bawełny przez wielu uznawana za najlepszą na świecie. Jest to z pewnością jeden z najdelikatniejszych w dotyku, a jednocześnie najtrwalszych rodzajów bawełny. Jej wyjątkowo długie włókna sprawiają, że tkanina z bawełny Pima jest bardziej miękka i lśniąca w porównaniu do zwykłej bawełny. Jest również bardzo wytrzymała i odporna na zużycie. Tkanina ta jest lekka, a zarazem posiada świetne właściwości termoregulacyjne. Oddycha razem z maluchem dając komfort spania w gorące dni, jednocześnie zapewniając odpowiednio dużo ciepła w chłodniejszych okresach.

Naturalna bawełna organiczna

Bawełna Pima to świetny wybór na pościel dla dzieci czy ochraniacze do łóżeczka. Z tego rodzaju bawełny powstają również dziecięce ubranka. Często można przeczytać, że Pima jest bawełną organiczną. I faktycznie sposób jej uprawy oraz zbiorów powoduje, że może być za taką uznawana. A co to znaczy, że bawełna jest organiczna? Tkaniny organiczne różnią się od zwykłej tkaniny bawełnianej procesem produkcji. Już na wczesnym etapie unika się stosowania środków chemicznych i sztucznych nawozów. Bawełna uprawiana jest w naturalnych warunkach, a zbiory na plantacjach odbywają się z poszanowaniem środowiska i praw ludzi tam pracujących. Można więc powiedzieć, że produkcja bawełny organicznej odbywa się w ekologiczny sposób. Dlatego wymiennie funkcjonuje również określenie bawełny ekologicznej.

Skąd pochodzi i gdzie uprawiana jest bawełna Pima?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Historyczne pochodzenie bawełny Pima jest trudne do określenia. Do miana prekursorów tego rodzaju bawełny aspirują bowiem dwa regiony – Peru i USA. Pewne jest natomiast to, że nazwa rośliny (z łac. Gossypium barbadense) została nadana na cześć Indian Pima, którzy najprawdopodobniej zaczęli ją hodować. Indianie Pima zamieszkiwali w XIX w. południowe tereny stanu Arizona i częściowo stan Sonora w Meksyku. Są jednak przesłanki sugerujące, że o wiele wcześniej ten rodzaj bawełny pojawił się w Peru. W miejscach, gdzie teraz znajdują się pola uprawy bawełny Pima, archeolodzy znajdowali bowiem ślady bawełnianych włóczek i tkanin najprawdopodobniej z IV wieku p.n.e. lub nawet starszych.

Obecnie bawełna Pima (ang. Pima cotton) uprawiana jest głównie w Peru i Stanach Zjednoczonych. To z tymi krajami jest zwykle kojarzona. Jej plantacje zlokalizowane są jednak również w Australii i Izraelu. Nazwa „bawełna Pima” oznacza bawełnę o bardzo długich włóknach – tzw. ELS (ang. Extra Long Staples). Włókna tej bawełny muszą mieć co najmniej 34,925 mm długości, a żeby takie były powinny być uprawiane tylko w specyficznych warunkach klimatycznych. Dlatego bawełna Pima stanowi jedynie niewielki procent światowej produkcji bawełny oraz jest tak pożądana i trudna w zdobyciu. W USA to tylko ok. 3% produkcji.

 

Zobacz naszą pościel niemowlęcą z bawełny PIMA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl